17 grudnia 2020 r. odbyło się spotkanie zespołu zarządzającego projektem Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”. Niestety nadal w związku z wdrożonym reżimem sanitarnym COVID-19spotkanie partnerów odbyło się on-line z wykorzystaniem platformy internetowej alfaview.com. Podczas spotkania omówiono szereg kwestii związanych z zagrożeniami wynikającymi z wdrożonymi ograniczeniami, które mogą mieć wpływ na realizację projektu. Skupiono się na analizie:
stanu realizacji wskaźników produktów projektu i produktów programu,stanie realizacji inwestycji,aktualizacji Broszury,uwag wniesionych przez stronę niemiecką do opracowanego przez Miasto Gorzów Wielkopolski MODELU SZKOLENIOWEGO.Ponadto podsumowano holistycznie stan realizacji projektu omówiono sposób i podział zadań podczas sporządzenia raportu nr 5.
Wprawdzie mamy już 2021 rok, ale warto powspominać ważne wydarzenia... Musieliśmy ograniczyć kontakty bezpośrednie, ale się nie poddajemy....
26.11.2020 r. odbyła się wizyta studyjna w QCW GmbH Eisenhüttenstadt pt. "Best Practice – dualne kształcenie zawodowe łączone" w ramach projektu Interreg VA Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”. W związku z reżimem sanitarnym związanym z pandemią Covid-19 spotkanie partnerów projektu odbyło się on-line z wykorzystaniem platformy alfaview.com. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli: dyrektorzy i nauczyciele kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych, kadra zarządzająca w projekcie. Ze strony niemieckiej w spotkaniu uczestniczyli ,przedstawiciele firm kształcenia zawodowego oraz pracownicy QCW. Podczas spotkania dokonano przeglądu modelu szkolenia stworzonego w „ViVA 4.0” oraz przedstawiono doświadczenia firm oraz partnerów, które do tej pory uczestniczyły w testowaniu modułów szkoleniowych „ViVA 4.0”. Ponadto wspólnie dyskutowano nad opracowanym przez Miasto Gorzów Wielkopolski modelem dualnego kształcenia, który ma być wdrożony po obu stronach Odry, jako jeden z rezultatów projektu.
3 grudnia 2020 roku zaplanowany był w ramach projektu Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”, niezwykle interesujący transgraniczny Trainingsday. Przygotowywaliśmy się do niego już od wakacji. Niestety wdrożony reżim sanitarny związany z COVID-19 uniemożliwił nam spotkanie, które miało na celu przede wszystkim zintegrować młodzież i nauczycieli z Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych z Gorzowa Wielkopolskiego oraz uczniów i nauczycieli QCW z Eisenhuttenstadt. W planach mieliśmy działania pozwalające na aktywną wymianę interkulturową oraz transfer wiedzy na temat regionu.
Ale my się nie poddajemy!!!.
Podjęliśmy się trudu przeprowadzenia spotkań on-line. Posłużyła nam do tego platforma internetowa alfaview.com, wykorzystywana przez naszych sąsiadów zza Odry. Dzięki temu wspólnie poznawaliśmy kolejne narzędzie IT, które może być wykorzystywane nie tylko do spotkań towarzyskich, ale również do edukacji.
Podczas spotkania w sieci, w którym
uczestniczyli przedstawiciele Miasta Gorzowa Wlkp., Lubuskiego Klastra
Metalowego i QCW Eisenhüttenstadt/Centrum Kształcenia Gospodarczego
Eisenhüttenstadt w Niemczech, a także uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół
Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz QCW, zdobywaliśmy
nowe doświadczenia związane z tak niekonwencjonalnym spotkaniem.
Wcześniej przesłaliśmy naszym partnerom projektu pakiety „mikołajkowe”, które zawierały materiały promocyjne projektu, w tym kubki, bidony, powerbanki, a także piękne albumy o EUROREGIONIE i GORZOWIE WIELKOPOLSKIM oraz wiele innych ciekawych gadżetów. Zawartość pakietu stanowiła kanwę rozmów na temat walorów estetycznych regionu, w którym wspólnie żyjemy i pracujemy. Ponadto urządziliśmy sobie wirtualną wycieczkę po Gorzowie Wielkopolskim i Euroregionie. Wycieczka była możliwa dzięki projekcji przygotowanych filmów prezentujących historię nawiązywania współpracy Polsko-Niemieckiej oraz efekty tej współpracy, czyli obiekty, które dzięki niej powstały lub wypiękniały.
Następnie przedstawiciele szkół opowiedzieli o działania realizowanych w poszczególnych szkołach. Po prezentacji podzieliliśmy się wrażeniami ze spotkania i pomimo problemów ze „zrywaniem” się łącza, możemy uznać je za udane. Wszystkim nam brakuje kontaktów interpersonalnych w Realnej rzeczywistości. Dlatego też na zakończenie spotkania życzyliśmy sobie zdrowych i wesołych świąt oraz spotkania w Gorzowie Wielkopolskim na nowych ścieżkach rowerowych i w innych pięknych miejscach naszego miasta.
Coraz bardziej widoczna jest komplementarność działań projektowych realizowanych na rzecz uczniów gorzowskich szkół zawodowych. Pomimo trudności związanych z pandemią, od czerwca do końca sierpnia realizowane były staże i praktyki w ramach projektu Zawodowcy w Gorzowie 2.0 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Osi priorytetowej 8. Nowoczesna edukacja, Działania 8.4. Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, Podziałanie 8.4.2. Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, realizowane przez ZIT Gorzów Wielkopolski. Natomiast we wrześniu i październiku 2020 r. odbywały się tygodniowe praktyki zawodowe dla 96 zawodowców kształcących się w zawodach mechanicznych, budowlanych i samochodowych. Praktyki doskonalące umiejętności zawodowe uczniów i zwiększające ich możliwości zatrudnienia były realizowane w ramach projektu Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „VIVA 4.0"/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0” współfinansowanego z Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020.
10.09.2020 r. w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie zespołu zarządzającego projektem Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”.
W spotkaniu uczestniczyli:
1.Rulf Hillburger - QCW Eisenhüttenstadt
2.Uwe Schaffranke - Landkreis Oder-Spree
3.Heiko Pilz – QCW Eisenhüttenstadt
4.Stephan Riedel – QCW Eisenhüttenstadt
5. Włodzimierz Flerscher – LKM Gorzów Wlkp.
6. Ewa Kalina - UM Gorzów Wlkp.
7.Magdalena Łabuza- UM Gorzów Wlkp.
8.Małgorzata Pruszkowska – UM Gorzów Wlkp.
Omówiono:
1. Plan działania na II część roku 2020 r.
2. Stopień opracowania transgranicznego modelu kształcenia zawodowego.
3. Strategia wdrażania modelu szkolenia.
4. Stan realizacji inwestycji.
27.08.2020 r. odbyło się spotkanie zespołu zarządzającego projektem Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”. W związku z reżimem sanitarnym związanym z pandemią Covid-19 spotkanie partnerów projektu odbyło się on-line z wykorzystaniem platformy alfaview.com.
Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach dostosowania planu działania na 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa w zakresie organizacji:
- szkolenia językowego dla uczniów polskich i niemieckich w formie e-learningowej, które zgodnie z harmonogramem rozpocznie się we wrześniu 2020 r.;
- Trainingsday w Gorzowie, którego celem jest wymiana interkulturowa, planowanego na koniec września 2020 r.;
- wizyty studyjnej do QCW, planowanej w październiku 2020 r.;
- rozpoczętych już szkoleń CNC i CAD/CAM dla uczniów oraz szkolenia CAD-CAM dla 4 polskich nauczycieli.
Omówiono także postępy w realizacji inwestycji, które odbywają się zgodnie z harmonogram oraz wdrażania modułów.
30 kwietnia 2020 r. odbyło się spotkanie zespołu zarządzającego projektem Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”.
W związku z pandemią korona wirusa spotkanie odbyło się on-line poprzez platformę alfa-view.
Podczas spotkania omówiono:
1.
Sposób organizacji Transgranicznego Trainingsday w
Gorzowie Wlkp., oraz organizację wizyty studyjnej do QCW, ze względu na
pandemię koronawirusa, należy zwrócić szczególna uwagę
na bezpieczeństwo uczestników spotkania. W związku z powyższym wymienione
zadania będą tematem kolejnych spotkań on-line.
2. Omówiono harmonogram inwestycji i wdrażania modułów opracowanych w ramach projektu, które będzie odbywało się w szkołach, pod warunkiem, że szkoły zostaną otwarte. W innym przypadku, wdrożenie będzie się odbywało on-line.
11 marca 2020 roku w firmie PUH TEST Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, odbyły się polsko-niemieckie warsztaty, których celem było przetestowanie opracowanego przez ekspertów z rynku pracy oraz nauczycieli polskich i niemieckich modułu BADANIA MATERIAŁOWE. Moduł omówił Pan Włodzimierz Fleischer z Lubuskiego Klastra Metalowego, a ćwiczenia praktyczne przeprowadził Pan Ryszard Bartz – Prezes firmy TEST – wraz ze swoimi pracownikami.
26 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wielkopolskim, odbyły się polsko-niemieckie warsztaty, których celem było testowanie opracowanego przez ekspertów z rynku pracy oraz nauczycieli polskich i niemieckich w ramach projektu Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0” modułu PROJEKTOWANIE I WYTWARZANIE CAD-CAM. Ćwiczenia praktyczne przeprowadził Pan Tomasz Mila.
26 lutego 2020 r. w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie zespołu zarządzającego projektem Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”. Podczas spotkania omówiono; przygotowania do Targów Edukacyjnych, które odbędą się 24-25.03.2020 r w Gorzowie Wielkopolskim, ustalono termin kolejnych warsztatów dla polskich i niemieckich nauczycieli na 11.03.2020 r. oraz aktualny stan realizacji projektu.
22 stycznia 2020 roku na terenie Zakładu Mechanicznego "MESTIL" spółka z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się polsko-niemieckie warsztaty, których celem było testowanie opracowanego przez ekspertów z rynku pracy oraz nauczycieli polskich i niemieckich w ramach projektu „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0” programu. Hołdując idei prowadzenia szkoleń wspierających kształtowanie umiejętności oczekiwanych na rynku pracy testowanie programu „CNC - Pomiary narzędzi i przedmiotów obrabianych” odbyło się na terenie konkretnego zakładu pracy. Uczestników szkolenia przywitał Prezes Zakładu Mechanicznego "MESTIL" spółka z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, Pan Zbigniew Rudowicz, natomiast ćwiczenia praktyczne w ramach testowanego programu z uczestnikami warsztatów przeprowadził Pan Grzegorz Włażewski.
22 stycznia 2020 r. siedzibie Zakładu Mechanicznego "MESTIL" spółka z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie robocze zespołu realizującego projekt Transgraniczny model dualnego kształcenia zawodowego „ViVA 4.0”/ Grenzüberschreitendes Ausbildungsmodell „ViVA 4.0”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Lubuskiego Klastra Metalowego, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz QCW Eisenhüttenstadt. Podczas spotkania omówiono przygotowywany trzeci już raport z realizacji projektu, który musi być złożony do ILB 31.01.2020 r., harmonogram kolejnych warsztatów dla polskich i niemieckich nauczycieli (26.02.2020- CAD-CAM, 11.03.2020 - Badanie materiałów) oraz poinformowano partnera niemieckiego o organizowanych Targach Edukacyjnych, które odbędą się 24-25.03.2020 r.