Świat motoryzacji, tradycyjnie, jest domeną mężczyzn. Jednak coraz więcej kobiet doskonale zna się na samochodach. Motoryzacja jest jedną z popularniejszych dyscyplin technicznych wybieranych przez nie. Panie najczęściej zajmują stanowiska w działach finansowych, personalnych, BHP, kontroli jakości czy logistyki. Pojawiają się też perełki, jak Pola Ladra, uczennica Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych.
 
Dlaczego taki wybór kierunku i szkoły?
Mój tato prowadzi warsztat samochodowy. Od dziecka poruszam się w branży motoryzacyjnej. W moim domu tematy dotyczące aut przewijają się niemal każdego dnia.

Jakie reakcje otoczenia spotykają Cię najczęściej w związku z tym wyborem?
Zawsze jest zaskoczenie. Ludzie pytają po trzy razy, żeby upewnić się, czy nie żartuję. Myślę, że u większości osób to pozytywne zaskoczenie, ale trafiały się i takie, które nie rozumiały mojego wyboru. Trzymają się stereotypu, że „robota przy aucie”, brudzenie się, jest rolą mężczyzny, a ja jako dziewczyna nie powinnam się tym zajmować, a co dopiero znać się na tym.
 
I ja byłam zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że dziewczyna idzie w takim kierunku! Jakie cechy są potrzebne, by być mechanikiem?
Przede wszystkim nie można się bać! Jeżeli dziewczyna ma hobby, to nie powinna z niego rezygnować, bo w oczach innych „nie wypada”. Konieczne jest zainteresowanie mechaniką, chęci do ciężkiej pracy nad przedmiotami zawodowymi, mimo wszystko siła fizyczna i twardy charakter. Trzeba sobie radzić z tyloma chłopakami w szkole i w klasie!
 
Jakie są plusy i minusy zawodu mechanika?
Plusów można wymieniać wiele, ale najistotniejsze moim zdaniem jest ciągłe zapotrzebowanie na młodych techników pojazdów samochodowych. Co do minusów, to jedynym i najważniejszym jest bezpieczeństwo. Tutaj naprawdę trzeba wiedzieć, co się robi, bo można narazić siebie i innych.
 
O zadbanych paznokciach można zapomnieć?
Nie! Oczywiście, że nie! Trzeba zrezygnować jedynie z dłuższych paznokci, ze względu na wygodę podczas pracy przy aucie.
 
W wolnym czasie najchętniej…
… spotykam się ze znajomymi, spędzam czas w domu przy dobrym filmie. Przede wszystkim odrywam się na chwilę od szkoły i pozwalam sobie na odpoczynek. Przez wiele lat uczęszczałam do szkoły tańca. Lubię podróże i nowe wyzwania.
 
Nie powinno się ulegać stereotypom. Trzeba otworzyć się na nowe możliwości i zmiany, które nierzadko mogą pozwolić na rozwinięcie skrzydeł i prowadzić do sukcesu. Aby przełamać stereotypy, kobiety muszą wykazać się odwagą i śmiało składać dokumenty do szkół zawodowych. Ze znalezieniem pracy nie powinny mieć problemów.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Z Polą Ladrą, uczennicą Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych
rozmawiała Estera Kurz z ​Wydziału Promocji i Informacji.
 
Fot. archiwum prywatne Poli Ladry
Zobacz więcej