Od 1. marca 2018 r. Lubuski Klaster Metalowy wraz z partnerami: QCW GmbH Eisenhüttenstadt oraz Miastem Gorzów Wielkopolski realizuje projekt "ViVA 4.0" w ramach programu INTERREG VA Brandenburgia - Polska 2014-2020. Projekt koncentruje się na opracowaniu i stworzeniu transgranicznego, dualnego modelu kształcenia zawodowego ViVA 4.0.
 
Model ten obejmuje przede wszystkim dualne oraz łączone dualne kształcenie zawodowe po obu stronach Odry w przemyśle metalowym, elektromaszynowym i instalacji elektrycznych, w szczególności w odniesieniu do Przemysłu 4.0.
 
Naszym celem jest pozyskanie wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw branży mechanicznej i elektrycznej województwa lubuskiego, które zainteresowane są wspólnie z nami utworzeniem transgranicznego dualnego i łączonego (szkoła + przedsiębiorstwo) dualnego kształcenia zawodowego. Dlatego też ogłaszamy nabór przedsiębiorstw i zachęcamy do składania deklaracji współpracy i oświadczeń o intencji udostępnienia  przez przedsiębiorstwo wolnych miejsc nauki zawodu (zajęcia praktyczne, praktyki zawodowe lub staże).
 
Zainteresowanych prosimy o kontakt z zespołem projektowym drogą elektroniczną na adres: biuro@lubuskiklaster.pl lub telefonicznie +48 95 722 75 30.