25 maja 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych w ramach projektu „Zawodowcy w Gorzowie 2.0” pojechali na niezapomnianą wizytę studyjną w okolice Drezna. Celem wizyty było poszerzenie wiedzy na temat projektowania ogrodów, uwzględniania elementów małej architektury oraz sposobów upraw różnego rodzaju roślin.
Pierwszym punktem wyjazdu był Ogród Barokowy w Großsedlitz, którego początki sięgają 1719 roku, kiedy to hrabia August Christoph von Wackerbarth zlecił saksońskiemu mistrzowi budownictwa Christophowi Knöffelowi wybudowanie dla siebie reprezentacyjnej posiadłości na jesień życia. W 1720 udało się ukończyć zamek, a rok później wyższą oranżerię. W 1723 r. posiadłość z ogrodem nabył od byłego generała adiutanta saksońskiej armii August Mocny. Swój szczególny urok ogród Großsedlitz zawdzięcza między innymi zdobiącym go ponad 60 figurom, z czego 24 to oryginały oraz prawie 400 roślin doniczkowych to dodatkowa ozdoba ogrodu.

Drugim punktem wizyty był pięknie zagospodarowany Park na Zamku Pillnitz w Dreźnie. Został stworzony w 1720 roku przez Augusta Mocnego. Park znany jest z jego skarbów botanicznych, zwłaszcza dla ponad 230-letniej kamelii, która została posadzona w 1801 roku w ogrodzie zamkowym. Ta ponad 8-metrowa roślina w pełnym rozkwicie jest prawdziwą atrakcją dla wszystkich miłośników roślin. Od 1992 r. Zakład posiada własny dom kamelii, który tworzy w pełni automatyczne warunki klimatyczne. Ten 13-metrowy szklany dom jest dostępny do chodzenia, więc każdy odwiedzający może zobaczyć roślinę ze wszystkich stron. Latem szklany dom, ważący kilka ton, można przesuwać na szynach w bok, aby kamelia mogła być ponownie podziwiana na zewnątrz. Ciekawym punktem wycieczki była palmiarnia, gdzie na ponad 660 metrów kwadratowych można zobaczyć rośliny z Nowej Zelandii, Południowej Afryki i Australii.

Skrzydło południowe i północne składa się z wydłużonych szklanych hal, z których każda zawiera powierzchnię zimną i ciepłą.Ostatnim punktem wizyty studyjnej było Drezno, pełniące rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo miasto posiada, pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy. Głównym celem odwiedzin Drezna był Zwinger późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w jego centrum. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wizyty.