60. wystawców, w tym 30. przedstawicieli biznesu i szkoły ponadgimnazjalne, interaktywne stoiska oraz indywidualna mapa zwiedzania - przez dwa dni, 21 i 22 lutego br. Gorzów będzie edukacyjną stolicą regionu. Prezydent Miasta Jacek Wójcicki zaprasza uczniów trzecich klas gimnazjów i ich rodziców na Targi Edukacyjne „Szkoły i pracodawcy”.​

 

Kolejne, ale wyjątkowe – Targi Edukacyjne 2017

 

Tradycja Targów Edukacyjnych w Gorzowie jest długa, w tym roku jednak będą miały wyjątkowy charakter. Będą przebiegać pod hasłem „Szkoły i Pracodawcy”. Do udziału zapraszamy uczniów i po raz pierwszy ich rodziców, bo często decyzja o kierunku kontynuowania nauki to efekt wspólnych, rodzinnych ustaleń. 

 

Aby uatrakcyjnić targi i uniknąć stoisk typu „baner-folder” organizatorzy zadbali o to, aby prezentacje zarówno szkół, jak i firm były interaktywne, aby uczeń mógł nie tylko poczytać informacje, ale i zobaczyć konkretny produkt lub uruchomić maszynę, urządzenie, czy wykonać doświadczenie.

Oprócz interaktywnych stoisk targowych, aktywna będzie również scena, na której zaprezentują się poszczególne szkoły z wybranym przez siebie programem i pomysłami. Organizatorzy zaplanowali także miejsce na ofertę gorzowskich uczelni oraz organizacji pracodawców - będzie ich ponad 30. 

 

Głównym celem targów jest przede wszystkim promocja szkolnictwa zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy oraz z włączeniem pracodawców w proces kształcenia.

Profil zawodowy – indywidualna mapa zwiedzania targów

Po raz pierwszy uczeń będzie mógł skorzystać z oferty, przygotowanej specjalnie dla niego. Kilka tygodni temu wszyscy uczniowie klas trzecich szkół gimnazjalnych zostali zdiagnozowani w zakresie predyspozycji i potencjalnych umiejętności przez specjalistów z Zespołu Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych. W oparciu o wyniki diagnozy został stworzony zawodowy profil ucznia, a ten pozwolił stworzyć dla uczniów indywidualną mapę zwiedzania targów. Zgodnie z nią, uczeń będzie kierowany do tych stoisk, które będą odpowiadały jego zainteresowaniom, predyspozycjom i pasjom.

 

W związku z tym wspólne stoiska będą miały: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych oraz pracodawcy z branż pokrewnych (budowlana, mechaniki samochodowej, stolarska itp.). Podobnie np.: Zespół Szkół Gastronomicznych stanie w otoczeniu restauracji, piekarni, hoteli, itp. Widać więc, iż oprócz tradycyjnych stoisk szkolnych, tym razem na Targach pojawią się przyszli pracodawcy. To zupełnie nowe doświadczenie dla obu stron. Uczeń będzie miał okazję zobaczyć zarówno potencjalną szkołę, którą „za chwilę” wybierze, a jednocześnie stanąć na wprost firm, które mogą niedługo zaoferować mu pracę. Pracodawcy natomiast spotkają się z gimnazjalistą, który za 3-5 lat stanie się ich pracownikiem.


Na targi dojadą bez biletów


Kolejną nowością podczas tegorocznych targów jest możliwość korzystania z komunikacji miejskiej przez uczniów klas trzecich gimnazjów oraz ich opiekunów za darmo. Prezydent Miasta na mocy porozumienia z Zakładem Komunikacji Miejskiej, wydał decyzję, by uczestników targów zwolnić z opłat za bilety. Dotyczy to zarówno uczniów szkół z Gorzowa jak i z gmin ościennych: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok.​

 

Program:


Targi odbędą się w hali sportowej OSIRu, przy ulicy Słowiańskiej.

 

21 lutego 2017 r.:

8:30-15:00 otwarcie targów dla gimnazjalistów i zwiedzających

15:00-17:00 otwarcie targów dla zwiedzających i rodziców

15:30-18:30 warsztaty panelowe „Zawodowstwo gwarancją sukcesu” dla uczniów i nauczycieli szkół zawodowych z udziałem pracodawców, samorządowców oraz mediów 

 

22 lutego 2017 r.:

8:30-14:00 otwarcie targów dla gimnazjalistów i zwiedzających 

 

 

Marta Liberkowska

Wydział Promocji i Informacji

Zobacz więcej