W dniach 21-22 lutego br. w hali OSiR przy ul. Słowiańskiej odbyły się niezwykle ważne dla funkcjonowania gorzowskich szkół średnich „Gorzowskie Targi Edukacyjne. Szkoły i Pracodawcy”. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 1.300 gimnazjalistów z Gorzowa i okolic, w tym m.in. z Baczyny, Deszczna, Drezdenka, Kłodawy, Santoka, Ściechowa.


Targi były po raz pierwszy organizowane w nowej, ambitnej formule, ukierunkowanej na potrzeby ucznia, przyszłego pracownika. Pomogła w tym wstępna diagnoza zawodowa przeprowadzona przez doświadczonych doradców zawodowych z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 w Gorzowie oraz nauczycieli szkół średnich, w wyniku której nakreślony został profil zawodowy uczniów gorzowskich gimnazjów.


Ponadto przygotowano inny niż w poprzednich latach układ prezentacji targowych, aby zainteresować uczniów kierunkami kształcenia. Oprócz tradycyjnych stoisk szkolnych, tym razem na Targach pojawili się przyszli pracodawcy (ponad 40 firm). To zupełnie nowe doświadczenie dla obu stron. Uczeń miał okazję zobaczyć zarówno potencjalną szkołę, którą „za chwilę” wybierze, a jednocześnie stanąć na wprost firm, które mogą niedługo zaoferować mu pracę. Pracodawcy natomiast spotkali się z gimnazjalistą, który za 3-5 lat stanie się ich pracownikiem.


Prezentacje zarówno szkół, jak i firm były w dużej mierze interaktywne, np. symulacja spawania, dachowania, produkcja tabletek, produkcja kalendarzy  z wykorzystaniem obróbki cyfrowej zdjęć, montaż gniazd elektrycznych, cięcie glazury, szpachlowanie regipsów, zdjęcia i filmy robione z wykorzystaniem dronów, wydruki w technologii 3D, programy komputerowe wykorzystywane w branży logistycznej i budowlanej, badanie wad postawy i ciśnienia krwi wraz z przesłaniem danych do stacji telemedycznej, „piłkarzyki” pneumatyczne, sterowanie urządzeń mechatronicznych za pomocą tabletu, elektryczny labirynt testujący sprawność manualną i odporność na stres, itp. Uczeń mógł nie tylko poczytać informacje, ale  i zobaczyć konkretny produkt lub uaktywnić maszynę, urządzenie, wykonać doświadczenie.


Podczas Targów zaprezentowana została również oferta gorzowskich uczelni, organizacji pracodawców oraz stowarzyszeń okołobiznesowych.

Oprócz stoisk targowych, przygotowanych jako swego rodzaju „wyspy zawodowe”, aktywna była też scena, na której prezentowały się poszczególne szkoły z wybranym przez siebie programem i pomysłami. Warto dodać, że w pierwszym dniu Targów, od godz. 15.00 oferta targowa została udostępniona rodzicom.


Targi to jedno z serii wydarzeń w Gorzowie, podczas których w praktyce realizowana jest idea powiązania szkolnictwa zawodowego z przyszłymi pracodawcami, ułatwiająca gimnazjalistom oraz ich rodzicom podjęcie decyzji  o wyborze szkoły średniej, z uwzględnieniem potencjału lokalnego rynku pracy.


Renata Pliżga

Wydział Edukacji

Zobacz więcej