Obsługa specjalistycznego oprogramowania do grafiki – szkolenie dla nauczycieli


Od 3 do 4 grudnia 2016 r. oraz od 10 do 11 grudnia 2016 r. odbyły się zajęcia, na których nauczyciele  zapoznali się z obsługą programów graficznych firmy ADOBE. Podczas warsztatów poznali podstawowe pojęcia graficzne m.in.: co to jest grafika rastrowa i wektorowa, rozszerzenia plików, określanie spadu marginesu, przestrzenie kolorów CMYK, RGB, co to jest paleta Pantone.


Nauczyciele na zajęciach grafiki wektorowej korzystali z programu Adobe Illustrator, w którym wykonali proste logo, nauczyli się wektoryzować bitmapy, wykonali wizytówki. Zapoznali się z interfejsem i ustawieniami programu.


Na zajęciach z grafiki rastrowej pracowali na programie Adobe Photoshop, w którym uczyli się pracy na warstwach, szparowania obrazu, zmiany przestrzeni kolorów, retuszu, fotomontażu, korekty kolorystycznej zdjęcia, kadrowania oraz poznali kilka efektów graficznych programu.


Nauczyciele pracowali także na programie InDesign, na którym składali prosta gazetkę. Uczestnicy zapoznali się z zasadami pracy w programie InDesign, m.in pracy na łączach, formatowanie tabel, tworzenie layoutu.


Uczestnicy uczyli się generować prawidłowe pliki do druku w formacie PDF, oraz poznali terminologię konieczną do złożenia zamówienia, czyli rodzaje papieru, określanie nakładu, wykończenie introligatorskie (foliowanie, bigowanie, falcowanie).